Aleja 3 Maja - tę nazwę odwołali i przywrócili komuniści

Tydzień Trybunalski Środa, 02 maja 20120
Nazwę aleja 3 Maja najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście przywrócili komuniści jeszcze w 1989 roku.

Ich decyzja podjęta, jak podkreślano, w atmosferze nieskrępowanej demokracji, była tak naprawdę pokłosiem toczących się już wówczas przemian w kraju - obrad okrągłego stołu i świadomości nadchodzącego kresu władzy KC PZPR. Inicjatorem przywrócenia nazwy sławiącej miano pierwszej w Europie konstytucji był ówczesny Klub Radnych Stronnictwa Demokratycznego.

Aleja 3 Maja, najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście, imię pierwszej w Europie konstytucji nosiła najpierw przez 35 lat w latach 1917 - 1952. Następnie przez kolejnych 37 lat, za sprawą władz komunistycznych, patronował jej Bolesław Bierut. W 1989 roku komuniści przywrócili jej przedwojenną nazwę. Ich decyzja podjęta, jak podkreślano, w atmosferze nieskrępowanej demokracji, była tak naprawdę pokłosiem toczących się już wówczas przemian w kraju - obrad okrągłego stołu i świadomości nadchodzącego kresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Inicjatorami przywrócenia nazwy upamiętniającej Konstytucję 3 maja byli radni skupieni w ówczesnym Klubie Radnych Stronnictwa Demokratycznego.

IV sesja MRN

Decyzja o powrocie alei 3 Maja na mapę Piotrkowa zapadła 28 lutego 1989 roku na IV sesji Miejskiej Rady Narodowej. Radni większością głosów - 90, przy 3 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie - podjęli uchwałę o uchyleniu nazwy al. Bolesława Bieruta i o przywróceniu dawnej nazwy najbardziej okazałej i reprezentacyjnej ulicy w Piotrkowie. Uchwałę figurującą pod numerem IV/30/89, jak donosiła prasa, podjęli członkowie najliczniejszego klubu MRN – Klubu Radnych PZPR i Bezpartyjnych, a także radni SD i ZSL.

Dokładnie w 198. rocznicę

Co ciekawe, przywrócona nazwa nie zaczęła obowiązywać od razu. Oficjalną stała się dopiero w 198. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, tj. od 3 maja 1989 roku. W dziejach tej ulicy była to szósta nazwa. Aleja 3 Maja, w okresie gubernialnym nosiła miano najpierw alei Lipowej, alei Aleksandryjskiej, później Szkolnej, w okresie okupacji hitlerowskiej przemianowana została na Lindenalle, a w latach PRL-u - Aleje Bieruta. Sama aleja jako ciąg komunikacyjny powstała w 1873 roku, jednak projekt jej wytyczenia, autorstwa warszawskiego budowniczego wolno praktykującego Konstantego Sługockiego, powstał już około 1865 roku w ramach ustalonego przez ówczesne władze Piotrkowa architektonicznego porządkowania miasta po wielkim pożarze i urbanizowania jego południowych terenów.

Zgodnie z projektem Sługockiego jej szerokość wyznaczono na 51 łokci, czyli 96 i 1/3 stóp rosyjskich. Wyżwirowano ją w 1874 roku, a wybrukowano w 1921. Dla wygody spacerowiczów obsadzoną ją rzędami drzew cieniowanych. Początkowo były to tylko kasztanowce i klony, z czasem jednak z powodu zniszczeń drzewostanu, powstałych m.in. na skutek wypasania tu bydła, ubytki w nim zastępowano brzozami i lipami. Dziś przy alei 3 Maja zlokalizowanych jest szereg budynków użyteczności publicznej: szkoły, Miejski Ośrodek Kultury, Prokuratura Okręgowa i Rejonowa, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna czy Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat